Očarení Totálnym nezmyslom …

24. novembra 2016

Tak znie názov bláznivej komédie plnej nečakaných zvratov, ktorú spolu s vynikajúcimi hereckými výkonmi ocenili žiaci 7., 8. a 9.ročníka. Spolu s pani učiteľkami slovenského jazyka sa rozhodli navštíviť Mestské divadlo Actores v Rožňave. Pre mnohých zatiaľ neznáme profesionálne divadlo založené v roku 1994.  Traja herci sa nám predstavili v desiatke mužských i ženských postáv. Pani režisérka, Tatiana Masníková,  predstavila nám, divákom, svet situácií, ktoré v retrospektíve prežíva ústredná postava vo vzťahu k iným osobám. A tie majú ziskuchtivé požiadavky a manipulačné schopnosti. Tragikomický obraz hlavného hrdinu, ktorý sa ocitá pod tlakom protihráčov nútiacich ho porušiť morálne zásady, rozosmial neraz nielen nás, divákov, ale i sám seba, či svojich dvoch „kolegov“ počas inscenácie.  Duchaplné dialógy, vydieranie malého človiečika, ktorý sám nerozumie, prečo sa malichernými požiadavkami ľudí zapodieva, sú ukážkou typického britského humoru, ktorý nás na Actores naladil aj do budúcna a už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie s osobitým divadelným jazykom a improvizáciou.

Mgr. Jana Kurilová

november 2016