CHRÁŇME SI SVOJE ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

6. mája 2019

Pri príležitosti Dňa Zeme sme zrealizovali celoškolský projekt Chráňme si svoje životné prostredie. Do projektu sa zapojili všetky triedy a zamerali sa nielen na okolie školy, ale aj širšie okolie.  Aj vďaka našim šikovným žiakom boli znečistené a zanedbané miesta krajšie a čistejšie. A čo ostalo za našimi žiakmi? Kus práce…

Žiaci V.C a VII.B vytvorili spoločnými silami krásnu BYLINKOVÚ ZÁHRADKU. Najskôr zrecyklovali staré pneumatiky a potom sadili bylinky od výmyslu sveta. Už teraz sa tešíme na poznávačky počas hodín biológie či environmentálnej výchovy, ale aj na krásne vône počas relaxu v altánku…

VI. A nelenila, zapojila všetky sily a pripravila KVETINOVÉ ZÁHONY. Najskôr však bolo potrebné pripraviť pôdu, prekypryť ju, vychádzať kamene a nečistoty. Potom prišla na rad výsadba okrasných kvetín. Z dobre vykonanej práce mali žiaci dobrý pocit. Už len pravidelne polievať a plieť… 

Naši žiaci dobre vedia, že starať sa musíme aj o to, čo už máme. Vytrhávanie buriny zo záhonov či chodníkov, úprava rastlín a výmena kôry patria k tomu. O záhony pred školou a ÚPRAVU OKOLIA ŠKOLY sa postarali žiaci VII.C triedy. Priestory lanovej dráhy v átriu školy patrili zasa žiakom VIII.A a IX.C triedy.

V.D trieda bude v nasledujúce mesiace a roky sledovať ROZKLAD ODPADOV. Na označené miesta si zakopali odpadky, ktoré bežne nájdeme pohodené na zemi. Po istom čase ich vykopú a pozrú, v akom stave sú… Možno aj takýmto spôsobom si uvedomia, že odpadky nepatria na zem ale do košov na separovaný zber…

O vedomosti svojich spolužiakov z oblasti biológie a environmentálnej výchovy sa postarali šikovní žiaci VII.A triedy. Súčasťou projektu bolo totiž aj ROVESNÍCKE UČENIE. Siedmaci školili svojich spolužiakov zo VI.B a VI.C triedy, ale aj iných, ktorí by boli zvedaví a pri svojich environmentálnych povinnostiach si našli čas aj na vedomosti formou zážitkového rovesníckeho vyučovania. Spolu sa vzdelávali, ochutnávali, bádali či riešili… a veľa sa naučili.

Šikovní šiestaci, športovci zo VI.D, našli NELEGÁLNU SKLÁDKU v blízkosti areálu školy. Neváhali a vyčistili, čo sa dalo…

Poriadkumilovní deviataci z IX. A sa vybrali na vychádzku do ulíc mesta vyzbrojení rukavicami a vrecami. Rozhodli sa ČISTIŤ VEREJNÉ PRIESTORY. Namierili si to na známe a pravidelne znečistené parkovisko pod mostom pri obchodnom dome Avenue. A mali čo robiť, no výsledok ich práce stál za to … len dokedy?

Všetky triedy prispeli svojou prácou ku krajšiemu životnému prostrediu. Veríme, že ich snaha nebude márna a že si každý žiak začne zmýšľať environmentálne nielen teoreticky, ale aj prakticky.

Mgr. Jitka Fiľová

https://photos.app.goo.gl/JJGYKxmBvDdeN1dn7

Kalendár

máj 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
« mar   jún »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish