HVIEZDOSLAVOVI K NARODENINÁM…

25. marca 2019

Vo februári uplynulo 170 rokov od narodenia najväčšieho slovenského realistického básnika, rodáka z Dolného Kubína,  P. O. Hviezdoslava. Spomienkou na velikána slovenskej poézie  otvorili vo Vihorlatskom múzeu už 65. ročník okresného kola celoštátnej postupovej prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy – Hviezdoslavov Kubín, ktorá je vrcholným podujatím tohto druhu na Slovensku.

V jednotlivých kategóriách  nás  originálnymi prednesmi reprezentovali víťazi školského kola: Peter Mižák, Vanessa Ulehlová, Ľudmila Kvašná, Tamara  Fiľová, Kristína Rošková a Karin Kokuľová.  Jedinečné básne, prozaické úryvky a hlasy vyvolávali miestami zimomriavky a presvedčili sme sa, že úroveň z roka na rok rastie a ani porotcovia to pri  rozhodovaní nemali jednoduché. Takmer z ôsmich desiatok prednášajúcich krásne 1. miesto v I. kategórii v prednese prózy získala Vanesska Ulehlová  a 2. miesto si vyrecitovali v II. kategórii v prednese poézie Ľudka Kvašná a III. kategórii Karin Kokuľová. Za vzornú reprezentáciu ďakujeme všetkým prednášajúcim, pre ktorých víťazstvom je nielen zisk diplomu, ale ich literárne poznávanie, tvorivosť, kultivovanie jazyka, reči a ich vzťah k slovu ako ku kultúrnej a umeleckej hodnote.

Nuž, akú radosť by mal pán Hviezdoslav, keby počul toľko mladých nadšencov prezentovať svoj umelecký prednes?  Minimálne by poďakoval a vzdal česť učiteľkám, ktoré k umeleckému slovu mladých ľudí vedú.

Vanesske, našej mladučkej, no veľmi talentovanej a ostrieľanej recitátorke  držíme palce v krajskom kole.

Mgr. Jana Kurilová

marec 2019