10. ročník čitateľského maratónu Čítajme si 2017

7. júna 2017

Každoročne sa zapájame do celoslovenského čitateľského maratónu Čítajme si, ktorý organizuje Linka detskej istoty. Naši malí i veľkí čitateli sa snažia prispieť k vytvoreniu nového rekordu. Tento rok sme okrem čítania vo Vihorlatskej knižnici prihlásili aj našu školu.

Cieľom  tohto podujatia je predovšetkým zapojiť čo najväčší počet detí, motivovať ich k čítaniu kníh a k pravidelným návštevám knižníc. Do šesťhodinového čitateľského maratónu, ktorého krstnou mamou je humoristka a spisovateľka pani Oľga Feldeková, sa tento rok zapojilo 46 040 detí. Žiaci na prvom i na druhom stupni si mohli vybrať z odporúčanej literatúry alebo čítať akékoľvek iné tituly určené ich vekovej kategórii. Účasť na podujatí dokumentujú podpisy detí na Diplome o najpočetnejší detský čitateľský maratón.

Čítanie vytvára pre dieťa intimitu, kedy je samo s hrdinami knihy a nikto neovplyvňuje jeho prežívanie. Zároveň rozvíja detskú fantáziu, predstavivosť a zlepšuje celý jeho verbálny prejav. Dieťa, ktoré veľa číta, sa ľahšie vyjadruje, reprodukuje myšlienky a je komunikatívnejšie. Radi sa aj v ďalšom školskom roku prihlásime, nielen preto, aby sme dopomohli k novému rekordu čítajúcich, ale predovšetkým preto, aby sme motivovali našich žiakov k čítaniu, spoznávaniu nových príbehov a hrdinov a aspoň na chvíľu vytlačili z ich každodenného života nové technológie.

Všetkým učiteľom a žiakom, ktorí sa do celoslovenského projektu zapojili  a začítali sa, ďakujeme. Želáme vám leto plné skvelých, napríklad aj čitateľských zážitkov.

Mgr. Jana Kurilová

jún 2017