Veľkonočné vajíčko nenahradí čokoláda …

24. apríla 2017

Korbáč, šibanie, polievanie, dobré jedlo – a samozrejme kraslice neodmysliteľne patria k slovenskej Veľkej noci. Vedeli ste však, že napríklad najstaršie maľované vajíčka sa nerátajú na storočia, ale na tisícročia?

Asi najznámejším zvykom veľkonočných sviatkov je zdobenie kraslíc. Nie je to ale žiadna krátkodobá záležitosť, veď prvé maľované vajíčka sa našli už v pohrebiskách 5000 rokov starých a na území dnešného Slovenska v hroboch zhruba zo 7. storočia. Vajce ako také bolo symbolom života a plodnosti. Vo vidieckom prostredí kraslicami odmeňovali dievky mládencov, ktorí ich na Veľkonočný pondelok prišli vyoblievať alebo vyšibať.

V dnešnej dobe si deti miesto kraslíc túžia vyšibať skôr peniaze alebo sladkosti. No aj napriek týmto trendom, výroba kraslíc na Slovensku nezaniká. Stále sa totiž nájdu ľudia, ktorí vedia, že precíznu ručnú prácu nenahradí žiadna čokoláda.Touto cestou sa chceme poďakovať  milej pani Gabriele Haburajovej, ktorá ma deti na našej škole za názornú  ukážku zdobenia vajíčok dierkovaním a batikovaním.Táto aktivita spríjemnila naše popoludňajšie Metodické združenie učiteliek ročníkov 1-4.

Učiteľky ročníkov 1-4

apríl 2017