Pripravujeme sa na narodeniny nášho mesta

11. decembra 2016

My, žiaci 4. a triedy, sme hrdí na mesto, v ktorom žijeme. Naše mesto Humenné, ktoré je centrom regiónu Horný Zemplín, sa pripravuje na svoje okrúhle narodeniny, ktoré bude mať na budúci rok. Prvá písomná zmienka o tomto meste pochádza z roku 1317.  Je úzko spätá s rodinou Drugetovcov,  Csákyovcov a Andrássyovcov. Aby sme sa na sedemsté narodeniny dôkladne pripravili, začali sme s návštevou najvýznamnejšej dominanty nášho mesta, obhliadkou novobarokového kaštieľa, ktorý strážia sochy levov a levíc.

V umelecko-historickej expozícii sa nám ponúkol pohľad na bytovú kultúru šľachty od obdobia renesancie po 20. storočie. V doprovode sprievodkyne sme si prezreli izby uhorských kráľov, stropné maľby i miestnosti venované sakrálnemu umeniu. Jednou z najkrajších miestností kaštieľa je Zlatý salón, ktorý zdobí pozlátená sedacia súprava v štýle Ľudovíta XVI. Našu pozornosť upútali iluzívne nástenné maľby i nábytková súprava doplnená porcelánom, ktorá sa nachádzala v jedálni nášho kaštieľa. Chlapcov našej triedy zaujali brnenia, ochranné štíty, kópie i halapartne, ktoré boli inštalované v poľovníckom salóne.

Z tejto návštevy kaštieľa si odnášame nezabudnuteľné zážitky a tešíme sa na ďalšiu návštevu.

                                                                                    Mgr. Bibiána Bilšáková

Response code is 400

 

Kalendár

december 2016
Po Ut St Št Pi So Ne
« nov   jan »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
EnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish