„Múdro sporiť, rozumne míňať“

14. marca 2018

Žiaci 4.A sa 7. marca 2018 rozhodli hľadať odpovede na otázky : Odkiaľ sa vzali peniaze a čo im predchádzalo, aké sú výhody papierových peňazí pred mincami z drahých kovov a prečo sa používali práve oni, čo je to účet, na čo slúži hypotéka či úver, čo je to úrok a kedy je dobrý, prečo si sporiť na dôchodok alebo o investíciách do trvalejších hodnôt: to všetko sa žiaci dozvedeli na interaktívnej výstave „Múdro sporiť a rozumne míňať“. Jej ambíciou je vysvetliť žiakom hravou a pútavou formou základné finančné pojmy, mechanizmy a zákonitosti sveta financií a materiálnych hodnôt.

Vyskúšali sme si pripravené prostredie trhoviska či interaktívne panely, ktoré žiakom vysvetlili, prečo vznikli peniaze a neskôr banky. Zahrali sa kvíz s bankomatom, ktorý im za správne odpovede vydal guľôčkové „peniaze“ a „Stena rozhodnutí“ ich následne vystavila pokušeniu okamžite ich využiť na krátkodobé potešenie, ale dostali tiež možnosť ich aj odložiť na hodnotnejšie veci. Rukolapne a názorne vysvetlila čo robí banka, čo je to úver, úrok ale aj úžera či ako funguje hypotéka. Žiaci mali možnosť zahrať sa na bankových úradníkov a tiež prejsť si chodbou rozhodnutí, ktoré majú vplyv na celý náš život. Všetko sa dialo zrozumiteľnou, veku primeranou a pritom maximálne interaktívnou formou rolových hier a prostredí. Výstava vznikla vďaka veľkorysému grantu Nadácie Poštovej banky, ktorá sa snaží o zlepšenie finančného vzdelávania detí a mládeže.

Mgr. Helena Botková

marec 2018