St. Patrick‘s day

27. marca 2017

Každoročne sa po celom svete oslavuje 17.marec ako Deň sv. Patrika, patróna Írska. Aj my sme si tento deň pripomenuli na hodinách anglického jazyka. Najprv sme sa prelúskali históriou , na základe ktorej už všetci vieme, kto to vlastne sv.Patrik bol, že sa narodil v Británii, v rodine kňaza. Odtiaľ ho ako šestnásťročného uniesli do Írska, kde sa na základe sna rozhodol stať sa kňazom a šíriť kresťanstvo. Aj keď sa mu podarilo vrátiť sa naspäť do rodnej krajiny a splniť si svoj sen týkajúci sa povolania, predsa len ho to ťahalo naspäť do Írska, kde strávil šírením kresťanstva 40 rokov. V tejto krajine napokon aj zomrel a to na mieste, kde dal postaviť svoj prvý kostol.

V ďalšej časti hodiny všetci v zábavných osemsmerovkách hľadali symboly tohto sviatku, ktorými sú hlavne trojlístok, alebo štvorlístok a škriatok Leprekon, samozrejme, že aj príznačná pre tento deň zelená farba. Okrem toho osemsmerovky ukrývali mnoho ďalších slov, spojených s týmto sviatkom. Ku koncu hodiny si žiaci zanôtili typickú pesničku, z ktorej vyplynula aj jedna povera, podľa ktorej ak sa niekomu podarí v tento deň chytiť škriatka Leprekona, bude obdarovaný plným hrncom zlata. Či sa to už niekomu podarilo, ostáva záhadou… Aj keď by sa zdalo, že Deň sv. Patrika je čisto kresťanský sviatok, nie je to úplná pravda, v dnešnej dobe tento deň oslavujú aj milióny neveriacich. Veríme, že z „ Patrikovských hodín anglického jazyka“ si žiaci odniesli množstvo informácií a zážitkov, obohatili si svoju slovnú zásobu a zároveň získali chuť a záujem aby sa takéto hodiny stali tradíciou.

PhDr. Eva Sinajová

Foto: Mgr. Miroslav Sikorský