Astronomické observatórium na Kolonickom sedle

23. októbra 2016

Žiaci 3.a 4.ročníka  preberajú na hodinách prírodovedy základy Slnečnej sústavy. Učia sa o planétach, vesmíre, galaxiách, Mliečnej dráhe, o Slnku a mnohých iných vesmírnych telesách. Oboznamujú sa s pojmami ako je gravitácia, striedanie dňa a noci, striedanie ročných období, vonkajšie planéty, kométy, asteroidy, meteory i  meteority. Aby sa žiakom ľahšie učilo, rozhodli sme sa, že navštívime Vihorlatskú hvezdáreň, ktorá  má svoje detašované pracovisko postavené na výkon odbornej pozorovateľskej činnosti – Astronomické observatórium na Kolonickom sedle .

Toto observatórium sa nachádza vo východnej časti okresu Snina, pri ceste spájajúcej mesto Snina s hraničným prechodom SR/Ukrajina v Ubli.

Naši žiaci pozorovali Slnečnú fotosféru a chromosféru vo veľmi pohodlných kreslách. Výklad bol sprevádzaný zaujímavou prezentáciou, po ktorej nasledovala prehliadka informačného centra Parku tmavej oblohy Poloniny.

Prístrojový park je rozšírený o teleskopy obstarané v rámci projektu Karpatské nebo.  Teleskop je umiestnený v novovybudovanej pozorovateľni s odsuvnou strechou Atacama.

Ďakujeme všetkým zanieteným pracovníkom Vihorlatskej hvezdárne za ich prácu.

Mgr. Bibiána Bilšáková

október 2016