Usmievali sme sa, svetovo…

17. októbra 2016

Nielen ľudia na celom svete, ale aj my, učitelia a žiaci sme mali 7. októbra niekoľko dôvodov na úsmev. Na prvý októbrový piatok totiž pripadá Svetový deň úsmevu. Parlamenťáci vyzvali všetkých svojich kamarátov, spolužiakov, aby aspoň jednému človeku v tento deň vyčarili úsmev na tvári, napríklad tým, že mu pomôžu, rozosmejú ho dobrým žartíkom alebo preňho pripravia milé, možno aj smajlíkové prekvapenie. Veď Svetový deň úsmevu má priniesť ľuďom dobrú náladu a súčasne má byť aj podnetom na odovzdanie dobrej dávky z nej ďalej, teda inému človeku.

Ľudstvo za Svetový deň úsmevu vďačí umelcovi Harveymu Ballovi z amerického Worcestra. Nakreslil jednoduchý obrázok – tvár so žltým podkladom v kružnicovej podobe, dve bodky ako oči a jednoduchý oblúčik – úsmev. Stalo sa tak v roku 1963. Žltá usmievavá tvárička sa čoskoro dostala aj na tričká, obálky, pohľadnice, či dokonca na poštovú známku. Harvey Ball sa začal zaujímať o predaj svojho dielka – symbolu. Prišiel aj s nápadom založiť Svetový deň úsmevu. Bol totiž presvedčený, že taký deň sa musí stať zdrojom dobrej nálady. Veď úsmev na tvári človeka nemá nič spoločné s politikou, zemepisnou polohou či názorom. Pestrofarbné tričká, žiarivé úsmevy, no predovšetkým milé skutky, ktoré nás 7. októbra rozosmiali, boli malým veľkým posolstvom tohto sviatočného dňa.

Opäť o rok do usmiatia, kamaráti!

Žiacky parlament

október 2016