Šaliansky Maťko

18. januára 2016

…Ani sme sa nestačili nadýchnuť a sťa šibnutím čarovného prútika sme vhupli do tajomného sveta povestí, ktoré sú zrkadlom života slovenského národa, jeho koreňov, každodenného i sviatočného života.

Ešte v predvianočom zhone sa na našej škole uskutočnilo školské kolo súťaže v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko J. C. Hronského. Súťaže sa zúčastnili žiaci 2. – 7. ročníka. Ako už býva zvykom, predstavili sa nám nielen skúsení recitátori, ale tiež nováčikovia, ktorí s prednesom ešte len začínajú. Z každého súťažiaceho sme cítili, že im prednes prináša ďalšiu skúsenosť, poznanie, radosť z čítania a tvorby. Porota mala naozaj ťažkú úlohu, v silnej konkurencii si napokon postup do okresného kola vybojovala v I. kategórii Ľudmila Kvašná z II.A, v II. kategórii Soňa Mindová z V.A a v III. kategórii Liana Capová zo VI.A. Napokon si všetci odniesli diplomy, čestné uznania, odmenu i bohatý estetický zážitok.

Výsledky školského kola súťaže v prednese pôvodnej slovenskej povesti Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského:

I. kategória /2.-3. ročník/
1. miesto: Ľudmila Kvašná, II.A