Hviezdoslavov Kubín

26. marca 2015

Na školské kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín, sme sa nielen tešili, ale aj poctivo pripravovali už niekoľko týždňov. Poézia, próza, každý deň, zas a znova. Príprava na najstaršiu a najprestížnejšiu súťaž v oblasti umeleckého prednesu je niekedy naozaj náročná. Hlavne, ak máme nájsť niečo vhodné, niečo nové, niečo zaujímavé.

Tento rok sa školské kolo súťaže na našej škole uskutočnilo v piatok, 6.marca 2015. Členkami poroty boli Mgr. Jarmila Oravcová, riaditeľka školy, Mgr. Jana Kurilová,  Mgr. Andrea Romanová (pre 1. kategóriu) a Mgr. Jitka Fiľová (pre 2. a 3. kategóriu). A veruže, porota mala ťažkú úlohu v určovaní prvenstva. Súťažiaci nám pripravili nesmierny zážitok. Neprednášali „len“ slová, ale vyslovovali myšlienky, vyjadrovali pocity, emócie, vzťahy. Množstvom ocenení sme chceli motivovať účastníkov k ich ďalšej tvorbe a umeleckému rastu. Potešilo nás, že už v prvom ročníku sa nám predstavilo toľko talentovaných žiakov.

Dúfame, že tí, ktorí sa najlepšie vyznali v tajomných zákutiach umeleckého slova a umiestnili sa na prvých miestach, svoje čarovné kúsky so slovami úspešne predvedú aj v okresnom kole tejto súťaže.

Výsledky školského kola súťaže:

I.KATEGÓRIA /poézia/

1. miesto: Richard Petija /III.A/

2. miesto: Ľudmila Kvašná /I.A/, Karolína Bečariková /II.A/, Barbora Fiľová /II.A/

3. miesto: Alena Ždiňaková /I.A/, Tomáš Chautur /I.A/, Ema Gubalová /I.A/, Karin Kokuľová /II.A/

I.KATEGÓRIA /próza/

2. miesto: Dominika Petrocová /VII.A/

Mgr. Jana Kurilová, vedúca PK SJL

Interview so súťažiacimi recitátorkami – Lianou Capovou a Nellou Copkovou

R: Lia,ako som postrehla toto nie je tvoja prvá súťaž, myslíš, že už vieš lepšie zvládať trému ?

L: Trému mám stále a bojím sa pred každým prednesom, ale určite ju už zvládam lepšie ako prvýkrát. Viem, čo môžem očakávať. Prednesu sa intenzívne venujem už 4 roky, no stále si až tak neverím.

R: Nella, toto je tvoja prvá recitačná súťaž?

N: Áno, chodím na literárno-dramatický krúžok na základnú umeleckú školu, no toto je moja prvá recitačná súťaž.

R: Čoho sa počas tejto súťaže najviac bojíte ?

L: Najviac konkurencie, lebo vidím aj deti , ktoré sú podľa mňa lepšie ako ja a potom sa len ťažšie sústredím na svoj výkon. Myslím si, že ich jednoducho neprekonám.

N: Ja sa bojím najmä toho, že mi vypadne text alebo sa uprostred prednesu rozosmejem, čo by bol veľký trapas.

R: Je niečo, čo sa vám na iných prednášajúcich nepáči?

L: Vadí mi, ak recitátori hovoria prirýchlo a neprecítia text, nevnímajú jeho obsah. Prednes je potom taký jednotvárny.

N: Mne tak isto. Mám rada, ak recitátor s textom pracuje, mení hlas, rýchlosť textu …

R: Akým spôsobom ste si zvolili text na prednes ?

L: S výberom textu mi pomáha pani učiteľka, kedže vie, čo sa na súťaž hodí. Už vie, pri ktorých dielach sa môžem najlepšie prejaviť. Niekedy mi nájde viac diel a dá mi možnosť výberu.

N: S textom mi tiež pomáhala pani učiteľka, no pri príprave aj rodičia. Texty mi vyberá pani učiteľka a zatiaľ sa mi všetky páčili. Najradšej však prednášam poéziu.

Paulína Šompľáková, Mladý redaktor

marec 2015