V ŠTÁTNOM DIVADLE SPIŠIACI A „MY“

2. marca 2015

Spišiaci si do Košíc priviezli „vlastný“ Ženský zákon! A to sme si predsa nemohli nechať ujsť. Žiaci 8. a 9. ročníka spolu s pani učiteľkami Lenkou Dzurkovou a Janou Kurilovou si jedno mrazivé februárové dopoludnie spríjemnili netradičným spracovaním klasickej slovenskej veselohry Jozefa Gregora Tajovského Ženský zákon (po špiski). Toto predstavenie, ktoré hrajú Spišiaci v spišskom nárečí, získalo Výročnú cenu Literárneho fondu za rok 2014. Všetkých nás naladila výrazná východniarska rytmizácia reči a krátenie dĺžok, čo Tajovského komicko-dramatické obrázky špecificky ozvláštnili. Spiština menila kvantitu v slovách na prudké striedanie tónin, o to bol pre nás prejav hercov zaujímavejším  a vtipnejším.

Spišiakom ďakujeme, že sme si „my starší“ opäť pripomenuli Miška Maleckého, Aničku Javorovie či klebetnú Doru. A tí mladší? Presvedčili sa, najmä chlapci, ako je náročné prelomiť ten „ženský zákon“. Tajovského veselohra im ponúkla množstvo komediálnych situácií, no dotkla sa aj negatívnych ľudských vlastností ako je chamtivosť, panovačnosť, neznášanlivosť a alkoholizmus, čo je, bohužiaľ, príznačné i pre dnešný svet.

Mgr. Jana Kurilová

marec 2015