Šaliansky Maťko J. C. Hronského

29. januára 2018

Veľkú tradíciu v našej škole má okrem iných aj súťaž v prednese pôvodných slovenských povestí Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského. Táto súťaž má svojím rozsahom veľký význam pre deti pri poznávaní národnej histórie a kultúry, ako aj pri rozvoji ich estetického vkusu a schopnosti umeleckej komunikácie. Ešte v starom kalendárnom roku sa uskutočnilo školské kolo tejto súťaže. Žiaci súťažili ako zvyčajne v troch kategóriách. A veruže, bolo čo počúvať a obdivovať, nielen vynikajúce výkony recitátorov, ale tiež rôzne zaujímavé rekvizity a kostýmy, ktoré dotvárali dojem z celkovej interpretácie prednesu. V silnej konkurencii si postup do okresného kola vybojovali Peter Mižák /II.A/, Janka Moskurišinová /V.B/ a Kristína Rošková /VII.A/. Všetci si zo súťaže okrem diplomov a vecných cien odniesli aj pekné zážitky, nové recitátorské skúsenosti a poznatky.

Víťazi školského kola nás 23. januára 2018 reprezentovali v okresnom kole súťaže, ktoré sa uskutočnilo na Základnej škole Dargovských hrdinov v Humennom. Naši recitátori nás potešili vynikajúcimi výkonmi a medzi žiakmi z humenských, sninských a medzilaboreckých škôl si vybojovali krásne 2. miesta. Od prvého miesta delil všetkých troch len kúsok, teší nás to o to viac, že pre všetkých to bola na tejto súťaži premiéra.

Víťazom srdečne blahoželáme a želáme ďalšie recitátorské úspechy!

Výsledky školského kola:

I. kategória

• 1. miesto: Peter Mižák (II.A)

II. kategória

• 1. miesto: Janka Moskurišinová (V.B)
  • 2. miesto: Alena Ždiňáková (IV.A)
  • 3. miesto: Ľudmila Kvašná (IV.A)

Čestné uznanie: Anabela Danková (V.B), Chrisula Markolefa (IV.C)

III . kategória

• 1. miesto: Kristína Rošková (VII.A)
  • 2. miesto: Karin Kokuľová (VI.C)
  • 3. miesto: Filip Liptovský (VII.A), Natália Bobaľová (VI.C)